Co kryje się za pojęciem kadry i płace?

W większości średnich i dużych firm istnieje specjalny dział, którego obowiązkiem jest zajmowanie się wszelkimi formalnościami związanymi z zatrudnianiem pracowników oraz wypłacaniem ich wynagrodzeń. Zadania tego działu określa ogólne pojęcie „kadry i płace”. Co dokładnie kryje się pod tym terminem?

Działania w zakresie kadr i płac obejmują wszystkie formalności, których musi dokonać firma zatrudniająca pracowników. Wbrew pozorom dotyczy to bardzo wielu różnych czynności. Do najważniejszych zadań związanych z kadrami należy kontaktowanie się z urzędami, głównie ZUS-em oraz urzędem skarbowym. Jednocześnie należy zarządzać bieżącymi sprawami, takimi jak zwolnienia, nieobecności w pracy, czy urlopy. W przypadku firm, które zatrudniają kilkudziesięciu pracowników dobra organizacja takich spraw wymaga zazwyczaj stworzenia oddzielnego działu poświęconego właśnie kadrom i płacom. Dodatkowo osoby pracujące w tym dziale zajmują się wyznaczaniem wysokości wynagrodzeń brutto oraz netto ze szczegółowym uwzględnieniem wszystkich składek oraz innych kosztów pracodawcy.

Właściwa obsługa kadr i płac ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania firmy. W przypadku niedużych przedsiębiorstw zadania tego typu należą zazwyczaj do właściciela, jednak przy większej liczbie zatrudnionych osób, konieczne jest oddelegowanie części pracowników do zajmowania się tymi sprawami. Można również skorzystać w tym zakresie z usług zewnętrznej firmy, np. biura rachunkowego, które oprócz prowadzenia księgowości zajmie się także sprawami kadrowymi.