Sprawiedliwość na czasie

Do 2005 roku jednym z lepszych zarobkowo zawodem był prawnik, notariusz oraz radca prawny. Zawody te niemal z miejsca wprowadzały absolwentów uczelni do świata dużych pieniędzy, elity. Tamte czasy jednak się skończyły i to aż 14 lat temu a wiele ludzi wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego jak faktycznie wygląda teraz praca w tym zawodzie.

   Otwarcie zawodów

adwokat rzeszów

Reklema: Profesjonalny adwokat w Rzeszowie

Zmiana zarobków uczonych zmieniła się w chwili kiedy Zbigniew Ziobro postanowił w słusznych celach otworzyć dostęp dla wszystkich do zawodów prawniczych. Ten zabieg miał być szansą dla ogółu tych, którzy chcieliby wykonywać któryś z tych zawodów. Przed 2005 rokiem przykładowo adwokatem mógł zostać tylko ten kto wywodził się z rodziny prawniczej, dostał się na studia na tak zwaną „kopertę” lub był wybitnie uzdolnionym uczniem. Ziobro zmienił prawo nie tylko ze względu na młodych ludzi chcących spełnić swoje marzenie. Zwiększona ilość otwieranych kancelarii prawniczych miała zmniejszyć koszty oferowanych przez nich usług, by każdy nawet z uboższej rodziny mógł walczyć ze wsparciem o sprawiedliwość.

Zarobki maleją

Na rynku powstała duża konkurencja, spowodowała obniżenie cen usług a co za tym idzie – spadek zarobków. Przykładowy świeży adwokat czy radca prawny po wejściu do świata grubych ryb może liczyć na najniższą krajową – co już nikogo nie powinno dziwić.

   Pieśń starych czasów

Obecnie wybierając studia w nadziei na późniejsze wyśmienite zarobki lepiej zmienić punkt patrzenia. Średnio prosperująca kancelaria adwokacka nie zapewni nam takich zarobków jak.. państwo! Przeprowadzane w ostatnim czasie badania rynku pracy pokazują, że sędzia zarobi nawet dwa razy tyle co prawnik. Polacy zakładają coraz więcej spraw w sądzie, co za tym idzie? Sędziowie mają masę pracy na głowie, ale i wysokie zarobki sięgające nawet 13 000 tys zł miesięcznie oraz masę benefitów w postaci własnego laptopa, komórki czy prywatnej opieki medycznej.

Może Cię zainteresować: