ortodonta

Podstawowe zalety i wady leczenia implantologicznego

Implantologia i protetyka stomatologiczna to dwie pokrewne dziedziny medycyny, które zajmują się uzupełnianiem braków zębowych. Każda z nich charakteryzuje się odmiennymi cechami i sposobami leczenia, co w dużej mierze wpływa na ich popularność. Coraz większym zainteresowaniem pacjentów cieszy się ortodoncja, jak i  implantologia stomatologiczna, która – chociaż nie najtańsza – zdobywa coraz szersze grono zwolenników. I trudno się temu dziwić, gdyż zabieg wszczepienia implantów przywraca szansę na zdrowy i piękny uśmiech.

REKLAMA: Ortodoncja Kraków

Implantologia stomatologiczna posiada kilka niezaprzeczalnych zalet, do których należy zaliczyć:
– duże podobieństwo do naturalnych zębów (implanty są dopasowane do łuku zębowego, co gwarantuje ich wysoką estetykę i funkcjonalność),
– ochrona zdrowych zębów (wszczepianie implantów nie wymaga szlifowania sąsiadujących zębów),
– zachowanie naturalnego kształtu kości (implanty przenoszą siłę żucia na żuchwę i szczękę w sposób równomierny, co zapobiega zanikowi kości),
– funkcjonalność (implanty przywracają naturalną funkcję żucia oraz swobodę mówienia),
– stabilność (implanty zapewniają mocne i trwałe przymocowanie sztucznych zębów),
– poczucie pewności i bezpieczeństwa (czego nie da się osiągnąć w przypadku protezy ruchomej),
– estetyka twarzy (implanty bardzo przypominają naturalne uzębienie, co stanowi doskonałe podparcie dla tkanek miękkich).
Nie bez znaczenia jest także fakt, iż implanty zapewniają pacjentowi dobre samopoczucie, gdyż przyczyniają się do pięknego uśmiechu i zwiększenia pewności siebie.

Mówiąc o implantologii stomatologicznej nie wolno nie wspomnieć o jej podstawowych wadach. Do mankamentów zabiegu wszczepiania implantów należy zaliczyć długi czas leczenia, ryzyko odrzucenia implantu oraz stosunkowo wysoką cenę. Jednak ilość zalet znacznie przekracza ilość wad, co sprawia, iż implantologia stomatologiczna to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny, zaraz po ortodoncji.

Czytaj więcej na stronach centrum stomatologicznego dentestetica.pl