Gabinet dentystyczny – nie tylko po aparat ortodontyczny

Większości dorosłych gabinet dentystyczny kojarzy się z bólem i wieloma godzinami spędzonymi na niezbyt wygodnym fotelu. Na szczęście sprzęt i wyposażenie się zmienia, a lekarz dentysta może leczyć pacjentów także na leżąco albo w pozycji siedzącej, zapewniając im wygodę w trakcie wizyty.

Nowoczesne wypełnienia nie różnią się kolorem od barwy szkliwa nazębnego, zaś samo borowanie zębów może się odbywać w znieczuleniu, aby pacjent nie czuł bólu. W wyjątkowych przypadkach można również skorzystać z sedacji wziewnej, czyli uspokojenia za pomocą znanego nam jako „głupi jaś” – podtlenku azotu.  Stomatologia się ciągle rozwija, pojawiają się już takie preparaty, które umożliwiają borowanie zębów zupełnie bez bólu. Specjalne żele znieczulające wykorzystywane są zwłaszcza w leczeniu ubytków u dzieci.
Stomatolodzy leczą także choroby przyzębia, czasem również usuwają zęby, jednak coraz częściej oferują jednocześnie możliwość wstawienia implantów czy protez, prostowania zębów za pomocą aparatów ortodontycznych, czy wybielania zębów przy użyciu nowoczesnych sprzętów.