O czym pamiętać przy noszeniu aparatu ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne to nie tylko wizyty u ortodonty, ale i szczególne dbanie o zęby oraz aparat. Należy bezwzględnie stosować się do wszystkich zaleceń ortodonty. Warto pamiętać o kilku zasadach oraz zaleceniach, aby noszenie aparatu minęło jak najszybciej oraz bez większych problemów.

Wzmożona higiena jamy ustnej

Mycie zębów po każdym posiłku to absolutna podstawa. Szczoteczka i pasta do zębów powinna towarzyszyć pacjentowi podczas każdego wyjścia. Na zamkach często zostają pozostałości pokarmu. Aparat ortodontyczny należy dokładnie czyścić. Nie tylko zwykłą szczoteczką, ale i irygatorem. Ponadto, w celu dodatkowej ochrony zaleca się używanie płynów po płukania jamy ustnej oraz stosowania nici dentystycznej. Znacznie łatwiejszy w utrzymaniu czystości jest aparat na zęby Invisalign. Jest to transparentna nakładka na zęby, którą wyjmuje się podczas spożywania posiłku. Więcej tutaj: Aparat Invisalign Kraków

Jakich produktów spożywczych unikać?

Aparat ortodontyczny może ulec uszkodzeniu przy jedzeniu twardych produktów. W szczególności należy uważać na orzechy, nasiona, pestki czy sezamki. Mogą one nawet wygiąć drucik aparatu. Twarde warzywa i owoce mogą również spowodować odkształcenia aparatu. Zalecane jest krojenie jabłka, czy marchewki, zamiast gryzienia. Nosząc aparat ortodontyczny, trzeba uważać na odbarwienie ligatury. Naturalne barwniki spożywcze powodują przebarwienia. A zatem należy unikać picia kawy, coli, czy czerwonego wina. Z produktów spożywczych powinno się unikać jedzenia jagody, porzeczek czy buraków. Osoby palące papierosy również powinny zaprzestać tego nałogu. Zresztą nie tylko ze względu na aparat.

Wizyty kontrolne

Opuszczona wizyta kontrolna skutkuje wydłużeniem noszenia aparatu, dlatego ważne jest dbanie o terminowość. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących noszenia aparatu warto pytać o wszystko ortodontę. Z pewnością odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Jeżeli aparat dozna uszczerbku, należy od razu udać się do ortodonty, nie czekając na termin wizyty.